/Szentháromság Énekkar

A diktatúra évtizedeiben tudatosan leépített „rendszerellenes” egyházi közösségek
sorsát nem kerülhették el az egyházi kórusok sem. A vásárhelyi Szentháromság Templom
Énekkara, amely fénykorában 80 (!) tagot is számlált soraiban, a legínségesebb időkre annyira megfogyatkozott, hogy a passiót is 3 (!) szereplővel szólaltatta meg. Ebből egy-egy volt a pap és a kántor és a maradék egy fő a többi szereplő.
A rendszerváltást követően Janovics István kántor úr többször próbálkozott föleleveníteni a
régi hagyományokat több kevesebb sikerrel. Az 1993-ban a Szent István Király Templomban
alapított Tücsök Zenekar 1999-ben a Szentháromság Templomba illetve az akkor visszakapott
Károlyi-házba költözött. Előzőleg a 30 tagot is elért ifjúsági ének- és zenekar a hozzá társult
hasonló nagyságrendű színjátszó körrel már több misztériumjátékot, oratóriumot előadott és
rendszeres közreműködője volt a Szent István templombeli vasárnap délelőtti miséknek. Ezek
mellett az együttes nyaranta külföldi „turnékra” utazott, amely meghívásokat a nyár végén
mártélyi Európa-táborokkal viszonozta.
E Tücsök Zenekar utódjának tekinthető a jelenlegi kórus a Szentháromság-templomban. Létszámunk változó, amely a nagyobb ünnepekre általában hirtelen megugrik.
A kevés énekes ellenére sokszor tudunk új darabokat, dalokat tanulni. Nehéz
megtalálnunk az arányokat is a repertoárban, mivel egyben töltjük be a gitáros- és a klasszikus kórus szerepét plébániánkon. A liturgia méltóbbá tételéhez igyekszünk csak jól megválogatott, méltó zenékkel hozzájárulni, melyekben a hívek ízlését is formálni próbáljuk, hogy ne fogadjanak el kritika nélkül bármilyen „vallásos” dalt.
Csatlakozhat hozzánk 11 és 88 év között bárki, aki szeret kétszeresen imádkozni.
Szombatonként 16.30-kor illetve a hirdetőn kiírtak szerint tartunk próbát a Károlyi-házban.
Minden hónap 3. vasárnapján kórusos, utolsó vasárnapján pedig gitáros misét tartunk, továbbá minden nagyobb ünnepeken is szolgálva működünk közre a főbb szertartásokon.

Búza András

Módosítás dátuma: 2012. március 11.